Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 08.04.2018 15:52:45 

CHS ze Zárybského dvora - australský ovčák

o nás

 

Naše chovatelská historie má kořeny kousek od chovu psů – v chovu koní. Naše rodina se o chov koní zajímá odjakživa, po letech působení v hřebčíně, soukromém chovu či jezdeckém oddíle jsme se v roce 1996 usídlili na malém statečku, kde máme několik chovných a sportovních koní a už chybělo jen jediné – psi. Po návštěvě u chovatelky pony jsme se seznámili s plemenem Bernského salašnického psa, které nám, nejen svým exteriérem, ale především charakterovými vlastnostmi, naprosto učarovalo. A tak jsme v roce 2001 pořídili první fenku bernského salašnického psa, AYIRIN WIMPEGO, které od začátku říkáme Meggie. Netrvalo dlouho a chovatelka, která nás nakazila láskou k berňákům nás pozvala podívat se na sotva 3 týdenní štěňátka vlastního chovu. A jak jinak – neodolali jsme a na podzim 2001 jsme pořídili druhou fenku Bernského salašnického psa, fenu Betty z Labského zátiší. Jelikož však jedna naše klisna je také Bety, říkáme fence od počátku Fay.

 

Charakterové vlastnosti těchto psů jsou nedostižné. Obě feny jsou naprosto 100% k dětem, velmi dobře se umí chovat ke všem zvířatům, jsou úžasně učenlivé a poslušné. Jejich pohyb a působení na statku je zcela přirozené a bezproblémové. Každý den chodíme na dlouhé vycházky, ačkoli máme veliký dvůr. Mylnou domněnku, že toto plemeno není příliš vytrvalé a nadšené pohybem jsem si ujasnila ve chvíli, kdy feny dospěly a mohla jsem je pohybovat společně se svými koňmi po okolním terénu, kdy se přirozeně a poslušně drží svého pána a jejich myšlenky nevyruší ani vyběhnuvší zajíc či bažant. Obě feny milují vodu, velmi dobře plavou, v zimě užijeme spousty legrace při tahání saní či lyžařů.

 

V roce 2003 byla fena AYIRIN WIMPEGO uchovněna na bonitaci v Berouně, v roce 2004 byla uchovněna fena Betty z Labského zátiší na bonitaci v Mladé Boleslavi.

 

jak šel čas, tak si s námi osud trochu pohrál..v lednu 2007 nás po torzi žaludku oputila Meg..byla to velká bolest a velký stesk, jaký jen může být, když vás opustí věrný přítel...smutek zasáhl plnou silou nejen nás, ale i Fay, která Meg neustále hledala, denně obcházela místa, kde spolu ležely, spaly....a tak jsme okamžitě rozhodli pro nové miminko. Nechtěli jsme již znovu prožívat tak intezivní bolest a tak jsme se poohlíželi po plemeni s delším životem, pevným zdravím, čilým temperamentem ale bystrého ducha. A tehdy nám cestu zkřížilo pro nás asi nejlepší plemeno na světě - australský ovčák. V lednu 2007 jsme tedy přivezli naší první fenu, Carollain Pearls od Diamanoté řeky. Carolky, blázen a pošuk, trochu hysterka ale nezdolná ochránkyně rodiny a statku, oddaná a věrná kamarádka nás naučila, jak dokonalé tohle plemeno je.  A tak když nás v roce 2009 opustila i Fay, chvíli jsme váhali, zda nechat miminko australské, či salašnické. Rozhodli jsme pro ausíka a tak se členem naší rodiny stala Brandy a 100% nám naše rozhodnutí oplatila. Její úžasná povaha a láskou naplněné oddané srdíčko nám denně "dobíjí baterky". V roce 2011 pak přibyl poslední člen naší smečky - Champion svěží vítr alias Kucan. Pan gentleman, milovník a mamánek nám denně ukazuje, jak dobré rozhodnutí si ho přivézt bylo

TOPlist